АЛЕКСИС КАРЕЛ

Алексис Карел (Alexis Carrel)

28 юни 1873 г. – 5 ноември 1944 г.

 

Нобелова награда за физиология или медицина, 1912 г.

(За работата му в областта на съдовите шевове и трансплантацията на кръвоносни съдове и органи.)

 

Френският хирург и биолог Алексис Карел е роден в Лион и е най-голямото от трите деца на Ан-Мари (Ришар) Карел-Бийар и Алексис Карел-Бийар, който се занимава с производство на коприна и умира, когато момчето е на пет години. Отначало с образованието на Алексис се занимава майка му, дълбоко религиозна жена, а след това той посещава дневно конфесионално училище и колеж, разположен близо до дома му. Макар че Карел няма добър успех като ученик, проявява рано интерес към науката, когато под ръководството на чичо си прави химически опити и дисекции на птици. На дванадесет години решава да стане лекар. До постъпването си в медицинско училище получава две степени на бакалавър: едната по литература в Лионския университет през 1890 г., а другата - по науките в Дижонския университет през 1891 г. От 1893 до 1900 г. работи в различни лионски болници, където проявява хирургическите си способности. След като получава медицинска степен в Лионския университет, е назначен на щат като просектор и от 1899 до 1902 г. прави там аутопсии на трупове.

По времето, когато Карел работи в лионските болници, френският президент Мари Франсоа Карно е прострелян от терорист. Куршумът засяга голяма артерия и тъй като не съществува метод, по който да се възстановява целостта на кръвоносните съдове, Карно умира от кръвоизлив. Този случай подтиква Карел да се заеме с търсене на начини за възстановяване на повредени кръвоносни съдове. За да се усъвършенства, той взема уроци по зашиване. За зашиването на кръвоносните съдове използва изключително тънки игли и копринени конци. До тридесетгодишна възраст овладява прекрасно оригинална техника: обръщайки краищата на разрязаните кръвоносни съдове, той ги зашива така, че кръвта да е в допир само с вътрешната им гладка повърхност. Когато съединява краищата на кръвоносните съдове, използва три поддържащи шева, които превръщат кръглия отвор в триъгълен. След това всяка от трите страни на триъгълника се зашиват лесно. За предотвратяване на тромбози - един от основните проблеми на съдовата хирургия - покрива инструментите и конците с парафин. Карел постига успех не само в зашиването на артерии и вени, но и при възстановяването на кръвотечението през повредените кръвоносни съдове, за което съобщава през 1902 г.

Въпреки тези достижения Карел не получава длъжността професор в Лионския университет. Противодействието срещу това назначение вероятно се появява заради неговата неотстъпчивост, която се преценява като жестокост при различни социални ситуации, и заради интелектуалната му независимост и критично отношение към някои традиции, съществуващи в медицинския факултет. Разстроен от несполучливите отношения в Лионския университет, през 1903 г. Карел се мести в Париж и в продължение на една година се усъвършенства в областта на медицината. След като завършва обучението си, емигрира в Канада с намерение да стане собственик на скотовъдна ферма. Но преди да смени професията си, го канят в Чикагския университет да заеме длъжността асистент в отдела по физиология. По време на престоя си в Чикаго от 1904 до 1906 г. той усъвършенства хирургическата си техника и прави първите операции по трансплантация на органи, които не биха били възможни без неговия метод за зашиване и техническото му майсторство.

С успехите си Карел привлича вниманието на Симон Флекснер, който се опитва да привлече талантливи изследователи в създадения наскоро Рокфелеров институт за медицински изследвания (днес - Рокфелеров университет) в Ню Йорк. През 1906 г. става член на съвета в Рокфелеровия институт, където, въпреки характерната си отчужденост, се среща с по-близка по дух отколкото в Лион група колеги. Тук се чувства като у дома си и често го виждат с бяла хирургическа шапчица по време на официалните закуски, водещ увлечено философски разговори със своите колеги. През първите години на престоя си в Рокфелеровия институт прави експерименти по трансплантация на органи и продължава да усъвършенства хирургическите методи за пресаждане не само на кръвоносни съдове и бъбреци, но и на цели крайници от едно животно на друго.

Макар че хирургическите рани на животните-реципиенти често заздравявали, а органите явно се включвали в жизнената дейност на новите си притежатели, с течение на времето настъпвало тяхното отхвърляне. Карел разбира, че "докато проблемът с трансплантацията на органи е решена от гледна точка на хирургията, това не е достатъчно за превръщането на подобни операции в обичайна хирургическа манипулация". Осъществяването на такива операции не е възможно още петдесет години, докато Жан Досе не доказва, че успехът на трансплантацията на органи зависи от генетични и имунологични фактори.

Значително по-малко проблеми отколкото при трансплантирането на органи Карел има при трансплантирането на сегменти от кръвоносни съдове. Той успява лесно да замени част от повредена артерия или вена с друг кръвоносен съд, взет от същото животно. Подобна автотрансплантация на кръвоносни съдове е основа на многобройни важни операции, осъществявани днес; например при коронарно шунтиране се използва заместване на променената коронарна артерия с пълноценна вена, взета от долния крайник на същия пациент. В изкусните ръце на Карел подобни операции са залог за успех. Едва след 40-те години, когато става достъпно използването на антибиотиците и антикоагулантите, операциите на кръвоносните съдове започват да се практикуват нашироко.

През 1913 г. Карел се жени за Ан дьо ла Мот дьо Мейри, която има син от първия си брак; двамата нямат деца. Ан Карел е медицинска сестра, подкрепяща своя съпруг в изследванията му и често асистираща му при хирургическите операции. Карел, който никога не става гражданин на САЩ, е отзован през 1914 г. във Франция заради началото на Първата световна война. По време на службата си в медицинските части на френската армия използва своя метод за зашиване на кръвоносни съдове при лекуването на ранени войници. За заслугите си по време на войната е награден с ордена на Почетния легион.

Карел и биохимикът Хенри Д. Дайкин разработват дезинфекционно средство, състоящо се от воден разтвор на натриевия хипохлорид, което се използва ефективно при хирургически намеси за промиване и обработка на рани. Използването на метода Карел-Дайкин снижава значително честотата на гангренясване, но по-късно е заменен с използването на антибиотици.

Аналогична съдба очаква и най-известното достижение на Карел - култивирането на живи тъкани в лабораторни условия. Той и колегите му вземат парче тъкан от сърцето на пилешки ембрион и успяват да поддържат клетките жизнеспособни и размножаващи се при последователното им пренасяне в прясна хранителна среда. Култивирането на клетки привлича всеобщия интерес. Макар че дейността на учения помага да се разбере по-добре жизнената дейност на нормалните, а също и на злокачествените клетки и вируси, култивирането на тъкани - както и съдовата хирургия - не намира широко приложение във времето на Карел.

След края на Първата световна война Карел се връща в Рокфелеровия институт; в началото на 30-те години той прави опит да култивира цели органи в лабораторни условия. В експериментите му помага американският авиатор Чарлз Линдберг, който изобретява перфузионна система, осигуряваща циркулация на хранителна течност през изолиран орган във влажна камера. Системата, устойчива на заразата от микроби, е предназначена да поддържа жизнената дейност в течна среда на изолирани жизнено важни органи; като се променят компонентите на протичащата течност, могат да се създадат различни патологични състояния за по-нататъшното им проучване. Въпреки че този метод позволява на Карел да поддържа някои органи на животни в продължение на няколко дена или дори седмици, той дълго време не се използва в практическата хирургия. Но тези опити се оказват полезни за учените, които по-късно разработват апарати за изкуствено дишане и кръвообращение, както и други вспомагателни прибори за съдовата хирургия. Линдберг смята Карел за "един от най-блестящите, проницателни и гъвкави умове".

Когато през 1935 г. Симон Флекснер си подава оставката от Рокфелеровия институт, Карел изгубва учителя си, който не само подкрепя неговите начинания, но и познава характера му. През 1938 г., по взаимно съгласие с приемника на Флекснер, той излиза в оставка със звание заслужил професор. След като вермахтът окупира през 1940 г. северната част на Франция, Карел се връща в Париж, където, отказвайки да оглави министерството на здравеопазването, основава с подкрепата на правителството във Виши Институт за изучаване на човешките проблеми.

В най-популярната си книга "Човекът, неизвестното" ("Man, the Unknown", 1935 г.) Карел представя грандиозен план, който по негово мнение ще запази човечеството и ще подобри качеството на човешката популация. Той предлага да се създаде "Височайш съвет", който да управлява света за благото на неговия разцвет; решенията на този орган ще има препоръчителен характер за политическите лидери. Според Карел подобна организация "ще притежава достатъчни знания, за да предотврати физическото и умственото израждане на цивилизованите нации".

Замислите на Карел се оказват съзвучни с някои идеи на нацизма, а неговите елитни теории съвпадат с подкрепата, оказана му от правителството във Виши, и преговорите с Германия, засягащи създаването на института му, което довежда до преувеличени обвинения, че е сътрудничел на нацистите. Скоро след освобождението на Франция, през 1944 г., институтът е разпуснат. Привържениците на Карел твърдят, че неговите идеи са били мечта да се промени развитието на следвоенна Франция в съответствие с философските и биологическите направления, представени в неговата книга. Американският анатом и писател Георг В. Корнър пише, че "Карел не е бил нелоялен към политическия режим, съществуващ във Франция и Америка, която толкова дълго го е приютявала, той е мислел само за благоденствието на страната си в съответствие със своята съвест". Макар че Карел не е арестуван за сътрудничество с немците, постоянните дискусии на тази тема хвърлят сянка върху неговата репутация. Подкопано от лишенията на военното време, здравето му се влошава и той умира в Париж от сърдечно заболяване.

Карел е член на научни дружества в САЩ, Испания, Швеция, Русия, Холандия, Белгия, Франция, Ватикана, Италия и Гърция. Получава почетни докторски степени от университетите в Белфаст, Принстън, Браун, Ню Йорк, Колумбия и Калифорния. Кавалер е на белгийския орден Леополд и на шведския Орден на Полярната звезда; награден е с ордени на Испания, Сърбия, Великобритания и Ватикана.

Превод от руски: Павел Б. Николов