ВАСИЛ ЛЕВСКИ - СМЕТКИ, БЕЛЕЖКИ И ДРУГИ

Документи, събрани от Димитър Страшимирав във втората част на първия том от книгата му „Васил Левски. Живот, дела, извори“ (1929 г.) - „Сметки, бележки и други от Васил Левски“. Запазени са номерацията и бележките на автора.

№ 108

Клетва, полагана от новопосветени

Кълне се в Бога, честа и отечеството си да постоянства до смърт, да пази тайна и да бъде убит, ако измени. Обстановка, начин за полагане на клетва.

НАРОДНА КЛЕТВА

Заклевам се в Евангелието, в честта си, и в Отечеството си, пред Бога и пред Честното събрание на съзаклятието, че от всичко, което ми се яви, няма да кажа и открия никому нищо до смърт и до гроб.

Заклевам се и обещавам какво полагам за святата тая цел, живот и имот.

Заклевам се и обещавам безусловна покорност на законите и на заповедта на съзаклятния Таен централен български революционен комитет с временно мълчание и тайност на делата.

А в противен случай, ако бъда предател или престъпник, съгласявам се да бъда прободен от оръжието на това съзаклятие, което има длъжност да ме брани, а и право да ме съди.

Заклевам се!

Забележка. Новооглашеният ще се изправи пред една маса, на която ще има сложено едно Евангелие или кръст, един нож, един револвер. Ще сложи лявата си ръка на сърцето, а дясната ще си вдигне нагоре и ще следва да дума следващите думи, т.е. гореизложените [1].

Н. Б. II. А., п. 60, № 8077.

Арх. т. I, № 48, стр. 80  

1. Този образец на клетва е написан от ръката на Левски. За по-ясно разбиране той трябва да се сравни с по-раншни текстове и на подобен род клетви. Виж „Спомени“ от д-р Ив. Касабов, София, 1905 година, стр. 59: Клетва на Тайния Ц. комитет от 1866 г. Виж още оригинала в Архива на В. в Народната библиотека, п. 169, инв. № 8261 и 9262 – погрешно, впрочем, поставен в папката на Централния революционен комитет, който започва съществуването си със смъртта на Тайния Ц. комитет през втората половина на 1859 г., а се оформя едва през 1872 г. Текстът при Ив. Касабов е идентичен със запазения ръкописен оригинал.

№ 109

Послание до селяни

Изпращал преди апостол, но нищо не пожертвали. Сега изпраща друг и нека всеки внесе каквото може.

Братя българи [1]!

Преди ви изпращахме апостол, но нищо не познахме. Помислете какво работите, като нищо не явите. Вие сте забравили, че времето наближи вече. Ето, изпращаме ви и друг апостол с приносящето, да бъдете уверени в него, за което ви задължаваме. Да се потрудите, кой колкото е в състояние, за да благодарите, и то е същото за вас, защо[то] ако и да жалите вашето богатство, то е прах и пепел.

Но мислете [за] часа и сетнините, защо ще плачете [2].

България.

Бж

Сво

(печат)

 

Разписка за 1050 гроша, получени от Лютаково, от Игнат Коцов [3].

1. Свободно копие на неизвестен преписвач – копие от едно възвание, съчинено от Левски и предназначено за селяни. Без дата, без адрес. Навярно е разнасяно и копирано от ръка на ръка. Но твърде пламенно и характерно като агитационен инструмент на Левски. Може да се отнесе към началото на организационното дела на Апостола. Печатът е доста примитивен, за да не се различи от нещо селско. Малък и грубо обрязан, той е с турска и старинна орнаментика.

2. Доставено от непознато лице от неизвестен архив.

3. Приписка със същия почерк.

№ 110

Лист за входящ и изходящ регистър

Писма, изпращани и приемани, па и в кое време [1].

I.

Писмо от Търново

От 8 декември 1870 г. от Христю Иванов Ловчалията в Търново, книговезец, писано до горните първи работници, не на истинското им име, а под друго. Ето как: г-н Парашкев Стойчов Ханджийски в Ловеч. Неговата подписка също не е на същото име, а така: Мирчо Крастюв. Това писмо се отнася и до мен, така че, дайте го и на брат ми В. Левски да го прочете [2].

II.

Писмо от Търново

До В. Левски. Мирчю Кръстюв от Търново. Декември. Ден не е писал, от Христо Иванов Ловчалията. Пиши от страна на лясковчани. Важно е. На 1870 [3].

III.

Писмо от Търново

До В. Левски. Мирчю Кръстюв Книговезец в Търново. Декември 26,1870. Важно е! От страна на лясковчани [4], [5].

Н. Б. II. А., п. 60, № 8109

1. Надпис от Левски.

2. Бележка на свободното поле отстрани: „Писмото от Търново.“ А отдолу в средата на бележката следва знакът на Левски.

3. Бележка на свободното поле отстрани: „От Търново.“ А отдолу в средата на бележката следва знакът на Левски (вж. за този знак факсимиле в края на тома). 

4. Бележка отстрани на свободното поле: „От Търново.“

5. На гърба на този откъснат полулист стои с молив от чужда ръка двойна бележка: „а) Все заедно са работили отначало на работата за пропаганда в България за освобождението на България, а неговото име Хр. Ив. Книговезец. б) В Лясковиц у Марин Станчов има още много неща, които трябва да търсите, защото се пренесе центърът там след залавянето на Левски под надзирателството на Дели Хритема, негов първи другар.“

№ 111

Лист за входящ и изходящ регистър

I.

Писмо от г-н Г. Живков

1870, 28 окт., от Букурещ. Чрез един приятел в негово писмо пр... [1], затова не е подписал името ми отгоре на писмото. Вж... [2] началото захваща: „Любезни ми брате“, пък свършва: „Целу... [3] братски твой Джуро. (под име Г. Живков). Важно е“

II.

Две писма заедно: от Г-н Живков и Д. Хр. Попов

1870, 4 дек. Писмо от двама дейци. Един пише от една страна, а другият пише отгоре: „Еднодушний ми брате“, а свършва: „твой Джуро“, както горе. Другият ми пише на другата страна. От 18 дек. отгоре ми пише: „Бае Драги.“ Под такова име съм му забелязал да ми пише, а долу свършва: „Твой братовче Драгомирчо, под име (Данаил Пр. Попов) в Т. Мъгуреле.“

Писмото е написано от четирите страни, и няма надпис важно е.

III.

Две писма заедно: от Г-н Живков и Т. Райнов

1871, 8 ян. Из Българско пиша г-н Джуру (на г-н Живков) и на г-н Райнов, в Гюргево, в едно писмо. Копието му имам.

IV.

Писмо до по-видните водители във Влашко

1871, 8 ян. Из Българско. Писмо общо срещу работата им във Влашко на г-н Каравелов, на Д. Ценов, Райнов, Живков, Кършовски. Копието ми е в три коли (книги) сини. Оттук всеки ще разбе[ре] ясно и истинно как мъчно се е работило в Българско, като не е имало кой да ни помогне в нищо, но и още не са и бъркали и работите ни, според техните лъжливи обещания, на бъркотии.  

V.

Отговор от г-н Живков

1871, 26 ян. От Гюргево за В. Левски в Българско. От началото на писмото пише: „Подушевний ми брате“, а пък свършва така: „Винаги съм твой: Ж. Джуро.“ Отговор е на горното ми писмо.

VI.

Писмо от Д. Хр. Попов

1871, 4 фев. От Т. Мъгуреле. Това писмо в две коли сини, пише: „Г-н Данаил Хр. Попов за Българско на В. Л. не под други имена, както ще видите надолу.“

Отгоре на писмото пише така: „Бае Вълчо Драгинов!“ и свършва донякъде така: „Ваш братовчед Драгомирчо“ и продължава нататък за много работи. В това писмо заменят горните имена пак с други, турски, отнасят на същия, който пише, и на В. Левски, да не би да пропаднат писмата, ето как: „Братовче Аслане Дервишооглу в Ловеч“, пък свършва: „Ваш Братовче Азис.“

„Кореспонденция.

С подобни имена и знакове.

С Влашко.“ [4]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8109

1. Скъсано в края на листа.

2. Скъсано.

3. Скъсано.

4. Бележката върху бялата първа страница на листа е с едри букви на краснопис, но пак от ръката на Левски.

№ 112

 

Лист за входящ и изходящ регистър

I.

Две писма: от Д. Хр. Попов и Филип Тотю

Рушидоглу Небойлу, и с няколко турски слова, неразбрани, уж че е турско [1]. Друго едно малко писъмце пак от същия, изпратено от Одеса, от Филип Тотю на 29 декември 1870 г. 

II.

Писмо от Д. Хр. Попов

1. 9 март [2] От Никопол уж. Пък като от Т. Мъгуреле. Надписът му е: „Господин Аслан Дервишооглу на Николов хан - Къбелли. - В Плевен.“ Отвътре отначало: „Ефенди Аслан Дервишооглу“, пък свършва: „Ваш Братовче Азис Рушидоглу.“

III.

Отговор на по-първото

I. 21 март. Срещу горното: „Г-н Азис Рушидооглу в Никопол [уж]“, а то си е за Т. Мъгуреле на г-н Данаил Хр. Попов.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8115

1. Някои свои писма Левски също придружава със знак по подобие на къс турски надпис (срв. факсимиле в края на тома). Нарочно поканихме познавач на турски език да разчете надписа, но той потвърди горното обяснение, че писаното е само привидно подражание на арабски характер на азбуката, уж че е турско, както се e изразил Левски, но не означава нищо.

2. Първата цифра означава едно писмо; следва дата 9 март.

№ 113

Пликове с адреси от Левски

I.

За Господин Азис Рушидолу Небоолу. В Никопол [1]

II.

За Господин Азис Рушидолу Небоолу. В Никопол [2]

III.

За Д. Хр. Попов. В Т. Мъгуреле [3]

IV.

За Азис Рушидооглу Видинли. В Никопол [4]

Н. Б. II. Б., п. 102, гр. 21-30.

Арх. К. Цанков

1. Придружен с фалшив турски надпис. Бележка от Дан. Хр. Попов: „Прието тук на 21 10/ври (декември, 1871, отговорено на 23 10/ври 1871.“

2. Бележка от Д. Хр. Попов: „Прието тук на 4 авг. 1871, Т. Мъгур.“ Отговор: 9 авг. 1871. „На 16 авг. пак писах и притворих писмото от Д. Ц. затам“.

3. Бележка от Д. Хр. Попов: „Прието тук на 16 август, отговор на 16 август 1871.“

4. Бележка от Д. Хр. Попов: „Прието на 5 август 1871; отговор на 8 август 1871.“

№ 114

Лист за обвивка на писмо

Два турски адреса (фалшиви) [1]

Н. Б. II. Б., п. 102, гр. 21-30.

Арх. К. Цанков

1. Вътре в листа са били загърнати две писма: затова и два турски адреса. Д. Хр. Попов бележи (над адреса): „На 5 август 1871 изпратих писмата за Райчо и Кръшовски." Втора бележка от Д. Хр. Попов (под адреса): „Приета тук на 12 юни 1871, отговор на същата дата № а.“

№ 115

Адреси във Влашко

Два адреса: Плоещ и Букурещ

До господина Мирно Павлович!

В Плоещ

Господину Спиро Константин!

В Букурещ

Nanu Zamfir

Н. Б. II. А., п. 60, № 8120

№ 116

ПРОЕКТОУСТАВ [1]

За събранията въобще

Всички членове на комитета са в събранията равноправни.

Събранията ще стават редовно в неделя два пъти, в нужда и по-често. Решенията в събранията ще стават по вишегласие, което председателят подир нужните разисквания обявява. Решенията ще носят комитетският печат; без него не са припознати.

Писма до Централния комитет, както и от него до вънкашните частни комитети, ще се приемат и изпровождат само чрез едно лице, което Централният комитет ще назначи. Никой от частните комитети няма да знае де е Централният комитет и кои лица го съставляват.

 

I.

Устройство


За да може комитетът по-лесно да нареди работите и приготви революцията, състави в градищата с околните им села частни р. [еволюционни] б.[ългарски] комитети.

За да може по-добре да наглежда работите на частните комитети и да извършва наказания на престъпниците на закона, нареди тайна полиция.

А за да могат да бъдат и съобщенията между него и частните комитети по-сигурни, нареди революционерна тайна поща.


II.

Пари

С пари ще се снабдява ЦБРК сам или чрез частните комитети по начин, който той със съгласието на частния комитет намери за най-добре.


III.

Хора

С хора, било за войводи, пощари, полициени или пък за действащи на пръв позив войници, ще се снабдява ЦРБК или направо, или чрез другите частни комитети, по наредата, която той ще им даде.


IV.

Оръжие и други бойни потреби

 

С оръжие ще се снабдява ЦРБК сам, като изпрати най-напред хора учени, които разумяват от оръжие, да го прегледат.

Частните български революционни комитети

Всеки град с околните си села съставлява частен БРК, който се управлява тъй също, както и Централният.

Всеки частен БРК се допитва и отправя писмата си до Ц. комитет, под когото и направо зависи.

Всички писма и решения от частния БР комитет до Централния ще се управляват пак чрез едно тайно лице, което частният комитет ще си назначи.

Както членовете на Ц. комитет не са никому известни, така също и членовете на частния комитет са тайни.

Само по едно лице от частните комитети е известно на Централния комитет.

За в случай, ако лицето, назначено от частния комитет, чрез което стават сношенията на комитетите, падне в неприятелски ръце.

 

Длъжността на частните БР комитети


Частните БР комитети са длъжни да съобщават на Ц. комитет:

1) От колко села се състои околността им.

2) В кое село колко хора има и от каква народност са, и по колко от всяка народност.

3) Колко български юнаци има, способни да носят оръжие, и колко са готови за първи позив.

4) Колко оръжие имат и какво е.

5) Дали имат в околността си способни хора за войводи, и де се намират.

6) Колко може да се сбере в нужно време жито, овес, ечемик, сено, слама и други потреби за храна на животните.

7) Колко може да има волове, крави, коне, овце и др.

8) Колко яхъра има и по за колко животни и др. подобни, които ще им се назначат от Ц. комитет.

 

Тайна полиция

 

Тайната полиция зависи и е под заповедта само на Ц. комитет.

 

НАРЕДБА

на работниците за освобождението на българския народ

 

Подбуда и цел


Подбуда. Тиранството, безчеловещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров. 

Цел - с една обща революция да се направи коренно преобра-зование на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократическа република (народно управление). На същото това място, което са нашите прадеди със силата на оръжието и със своята свята кръв откупили, в което днес безчеловечно беснеят турски кеседжии и еничари и в което владее правото на силата да се подигне храм на истината и правата свобода и турският чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всичките народности. Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение, било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото било, всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласието от всичките народности ще се избере.

За извършването на такава революция са нужни: 1) уреждане, 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.

За да се приготвят всичките тия и да се извърши самата революция, наредиха се хора, избрани по съгласието на по-голямата част на б. народ, [които] съставиха Централен български революционен комитет.

 

Централният български революционен комитет

Пребиваването на ЦБР комитет е в Българско, но именно в кой град е няма да се знае - навсякъде и нийде.

БЦР комитет се състои от един председател и от един подпредседател, един писар и един помощник, един касиер и още седем членове, между които и един поп.

Председателят, писарят и техните помощници, и касиерът се избират от членовете на комитета, в нужда ще се променяват от същите и ще бъдат под надзора им.

 

Длъжността на председателя

1. Да отваря и затваря заседанията.

2. В нужно време да свиква извънредни събрания.

3. Да варди и удържа ред на разискванията и гласоподаванията в заседанията.

4. Да въвежда в работа решенията на заседанията.

5. Да води надзор на подпредседателя, писарите и касиера в изпълняването на длъжностите им.

6. В гласоподаванията ще дава само един глас: в случай, ко- гато и на двете страни гласоподаванията са равни, може да даде още един.

 

Длъжността на подпредседателя

1. Ще помага на председателя в извършване на длъжностите му.

2. Във време на отсъствието на председателя ще го замества в службата му.

 

Длъжността на касиера

1. Ще приема пари от частните БР комитети и от други места, срещу които ще дава разписки под номера, ще ги записва в касиерската книга, ще явява за тях и на комитета, за да се запишат и в главната комитетска книга.

2. Ще издава пари по решението на комитета навсякъде и за всичко.

 

Тайната полиция

Никои от частните комитети няма да знае от кои лица тя се състои.

Броят на членовете е неизвестен. Ц. комитет го определя според потребите.

Членовете на тайната полиция са разпръснати по всички градища.

Всякой от членовете на тайната полиция познава революционарните работници в града, в който е определен чрез един знак, който му е съобщен от Ц. комитет.

 

Длъжността на тайната полиция

1) Да нагледва тайно делата на революционарните работници в града си и да ги съобщава на Ц. комитет.

2) Да опитва и да се уверява в точността и верността на тайната полиция.

3) Да шпионира турските шпиони, и да предирва стъпка по стъпка делата на турската тайна полиция и да ги съобщава напра- во на Ц. комитет.

4) Да е извършител на власт на ЦК, т.е. да наказва престъпниците на закона според заповедта на Ц. комитет.

Смъртните наказания ще се извършват тайно, но ако обстоятелствата не позволяват, ще се извършват на явни места и посред пладне.

Споразуменията на полицията с Ц. комитет ще стават само чрез един човек, когото Ц. комитет е назначил и който в същото време е управител на другите членове на полицията в града.

Членовете на полицията трябва да са хора избрани, юнаци, решителни, верни и постоянни.

Наказанията ще извършват ония членове на тайната полиция, на които падне жребият и които се намират в града, дето ще се извърши наказанието.

 

Тайната поща

Тайната поща зависи и се управлява направо от Ц. комитет.

Броят на членовете на тайната поща не е определен, ще се увеличават или умаляват според потребите.

Член от тайната поща няма да познава повече от четирима или петима свои другари.

Разнасянето на писма, решения или други съобщения ще се съобщават от лице на лице с нужните лозинки - никак направо.

 

Как ще се приемат нови революционарни работници

Всякой, който иска да участва във великото дело на народното ни освобождение, трябва да се яви с време, за да не каже подир, че желаел да работи, но нямал случай.

Ако някой, поканен от ЦК да вземе участие в работите ни, се откаже, трябва да изложи писмено причините и основанията, на които се отказва и условията при които би приел.

Който иска да вземе участие в работите ни, трябва да има препоръка от някого от познатите до някой революционарен работник.

Когато се препоръча на някой от работниците някой вънкашен човек, трябва най-напред да го изпита: кой е, отде иде, какво иска, какви са му мислите и др., па да яви за всички тия на ЦК, като прибави още и по-добър опис на физиономията му и въобще па всичките му свойства характеристични, пък нека да го задържи, доде приеме отговор от комите[та].

Когато се съобщи на комитета, че някой си е проводен от някое дружество или от някого за някакво си споразумение с коми- гета, то той трябва да съобщи на тайната полиция да го изпита, а пък в същото време да се увери сам - или писмено или устно, от човека, когото нарочно трябва да проводи до онез, които са го най-напред препоръчали, или право до оногоз, от когото казва, че е бил проводен.

Когато комитетът се увери, че проводеният или препоръчаният човек е чист, влиза с него в споразумение посредством едного, когото той сам си е отредил.

 

За приемането на войводите и техните длъжности

Войводите се приемат по гореизложения начин. Когато някой войвода се яви на ЦК и поиска да бъде приет, трябва по-напред да положи изпит от нужните военни науки пред комисията военна, която ЦК ще нареди, и според знанието ще застъпи и прилично място. Без изпит не е приет никой.

Длъжностите на войводите са: да прегледат позициите, да изберат и определят бранителни точки и да направят нужните фортофикаторни планове за укреплението им, да назначат операционните и комуникационните линии, да направят план за революцията, да приготвят нужния военен закон, и най-подир да вдигнат народните байраци и да прогласят народната свобода и Балканската република.

 

За всекиго въобще

Всеки от членовете на революционарните работници, бил кой бил, трябва да знае сам и да държи в сърцето си това, което му е поверено.

Не трябва да казва, нито да загатва за такива работи на любовница, на жена и пр., само на най-искрения си приятел може да загатва нещо, та кога се увери, че и той желае заедно с него да дели щастие и нещастие на бойното поле, може да го приемне, като извести предварително частния комитет, от когото зависи.

Ако някой от революционарите падне в някоя нужда, всеки от другарите му (разумява се всичките други революционари) е длъжен на показания му знак да му помогне.

Ако се появи някой непознат човек, та поиска в името на ЦК да буни народа или други подобни, макар той да е имал нужния знак (може би откраднат или със силата на оръжието изпитан).

В такъв случай трябва да се яви на ЦК и да се преследва, ако може, и да се улови от тайната полиция. 

Ако се случи, че лозинката падне в неприятелски ръце, трябва по-скоро да се яви на ЦК да я промени.

Ако някой тайно или по друг начин се научи, че неприятелите кроят нещо тайно, трябва изведнъж да съобщи на ЦК, па ако може, и на другите частни комитети.

 

Наказателен закон

§1) Ако някой, бил войвода, бил член на комитета, бил вънкашен, бил кой бил, дръзне да издаде нещо на неприятеля ни, ще се накаже със смърт.

§2) Ако някой от влиятелните българи, или войвода, подкупен от чуждо правителство или от друго частно лице, поиска да ни пречи в работите по какъвто и да било начин, такъв ще се счита за неприятел и ще се наказва със смърт.

§3) Ако някой презре и отхвърли предначертаната държавна система „демократска република“ и състави партии за деспотско-тиранска или конституционна система, то и таквизи ще се считат за неприятели на отечеството ни и ще се наказват със смърт.

§4) Ако някой не припознае Централния революционен български комитет и поиска да се опита на своя глава да вдигне бунт, то за пръв път ще му се каже, но ако и то не помогне, ще се накаже със смърт.

§5) Ако някой от членовете на тайната полиция се откаже да извърши по заповед на комитета някое наказание, ще се накаже със смърт.

§6) Ако някой в пиянство изкаже нещо от тайната, за пръв път ще му се напомни, повтором ще се отстрани от работата ни.

§7) Ако някой от служещите, като председателят и др., поиска да злоупотреби със служ[еб]ната власт, за първи път ще се лиши от служба; повтором ще се извади съвсем, като по-напред се подпише за грешката си и да я поднесе писмено на комитета; ако и така не изпълни, ще се накаже със смърт.

 

Нужно проглашение

Централният български революционен комитет в името на всички онези, които са го избрали, упълномощили, основан на своята тайна полиция и със силата на нейното оръжие проглашава:

I. Никой от българските войводи или чорбаджии няма право да представлява българския народ пред другите народности и да прави с тях уговорки без знанието на Централния комитет.

II. Никой няма право да съставлява други революционни комитети без знанието на Централния комитет.

III. Никой няма право да издава революционни прокламации и да буни народа без знанието на Централния комитет.

 

Забележка

Тоя закон ще трае до захващането на революцията. Щом гръмне първата пушка, важността му пада и ще влезе в действие нов военен закон, който войводите със съгласието на Централния комитет нареждат.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8107.

Арх. т. I. № 52, стр. 85-94

1. С почерка и стила на Левски (вж. Арх. на В. т. I, стр. 94, бележка). Относно наивната фантасмагория, подчертана в тази бележка, сравни дописка №104 тук. (По-подробно по въпроса вж.: "История на Априлското въстание", Д. Т. Страшимиров, т. 1,1908.)

№ 117

Сметка

 

Лични разходи

 

Мои разноски

 

Обувки кърски с подкови - 31

За дрехи - 234

Фес - 21

Чорапи - 6

Цъклена захар - 2

За салеп, почерпих и други - 2

За баня с още един другар – 2 1/2

Игли - 1/2

За ризи - 130

Копчета за ризи - 4

Шекер - 4

За балтона ми кожи - 10

Шекер – кафе - 5

Антерия и фланела – елече - 78

Шуба с подплата и панталони – 190,10

Шекер - скъсано

Гребен - скъсано

Кутия с огл[едало] - скъсано

Ябълки - скъсано

Бръснене – скъсано

 

Н. Б. II. А., п. 60, № 8123

 

№118

Бележник за сметки

 

I. Вземания-давания в пари

 

В Ловеч

Предавам на касиера

гр. 2443:20

Взимам от касиера

630: от Л. Т. 6 [1]

728: от напо 8

 

II. Наем на тайна къща

 

За осигуряване

Къща

260

91

60

104

----------------

515 (гр.)

 

III. Лични разноски

 

разноските ми в Тайните къщи

 

50

105

8:1/2

5:

14:

---------------

182:1/2 (гр.)

 

IV. Облекло на Д. Общи

 

Разноски за облекло на Д. Общи

 

49 шаяк за пан. [2] и шев

6 чорапи

---------------

55 (гр.)

 

V. Обзавеждане на коне

 

Такъми за конете

54

7 кон. торби

130 седло каспя

10 зенги

10 лък

-----------------

211 (гр.)

 

VI. За пощальон

 

На Тракийската поща 125 (гр.)

 

VII. При пътуване

 

Конски // разноски с мен заедно

И с мен, когато са двама, когато са

Трима // сам не съм бил. - с други

Дребни разноски

1235 (гр.)

 

VIII. На път от Орхание

 

За трима от Сюлюманоглу

Дауд // двамата ги виках //

За разноски 65 (гр.)

 

IX. За мисията на Стоян Пандур [3]

 

На Стоян войвода 42 (гр.)

 

X. Свое облекло

 

Разнос за облик [4] мое

285

21 фес

51 бели ризи и гащи

4 копчета

10 кожухарин

78 антерия и фланела

207 шуба и пант.

12 поправяне на обувките ми

-------------------

668 (гр.)

 

XI. За жребец, оръжие и др.

 

Борч за хатат – 3150

купих – 210 револвер

изгубих - 54

купих шишане - 200

за цици [за пушка] - 4

ключ – 4:25

за книги – 10:

за пликове - 3:

книги - 83

барут - 18:20

мерилки за барут - 15:

-----------------

3677:5 (гр.)

 

XII.

 

От Царацово до Карлово.

На Стоян и на Димитър

от Царацово до Карлово

21

105

 

XIII. За Ангел Кънчев

 

За А. К. шаек за пан. [талон]

49

6 чорапи

103 горни и долни ризи

--------------------

158

 

XIV. Докарани коне в Орхание

 

На Сюлюманоглу - Даудовата поща

когато докараха конете

и за конете, с троица

162

 

XV. Човек от Тетевен в Орхание

 

На Васил Тетевенеца

210: в Орхание

 

XVI. За разни пощи (пощальони)

 

На пощата, която отиде за представителите

в Тър. ля

40

за в Тракия 54 на пощата за Предс.

за Поща 52 до Сюлю. - Дауд

за Сюлюм. 17:2 Дауд поща

за каик - 40

----------------

203

 

XVII. Стар дълг от 1870 г.

 

Вехт борч от

1870 г.: 70: за обувки

296: за Д. Общи когато дойде от Влашко

--------------

366

 

XVIII. В. Йонков и др.

 

на В. Йонков

104

105

210 с трима другари

45:20

-------------------

 464:20

 

XIX. Тескерета и паспорти.

 

За тескерета

9:20

11:

17:20 паспорт

---------------------

38

 

XX. За Дико Пеев

 

На Д. П. поща

20:20 кога закара коня

120: в Троян

54:

18:

64:

17:20

-------------------

294: [293,40]

 

XXI.

Сава Младенов

 

На С. Мла.

31

210 Л.Т.2

21 за харч

---------------

262

 

XXII. За двама от Тетевен

 

На С. М. и В. Йон. [5]

От Л. Т. 105 гр. 624

 

XXIII. Д. Общи до София

 

На Д. Общи

1871,1 дек. 291

1872, 12 ян. 282

21 в Тете.

24 в София

126 кога да върне хата в София

-------------------

744

 

XXIV. Вноска от двама агитатори

 

Дават ми

С. М. и В. Йон.

427

 

XXV. Вноска от Ангел Кънчев

 

Дава ми [6]

А.К.

235

 

XXVI. Вноска от поп Кръстьо

 

Дава ми

касиерът

в Л. [7]

1358

 

XXVII.

От Частни комитети

 

Дали са ми

час. комитети направо на мен

6306

 

XXVIII.

От пощата Д. Пеев

 

Дава ми

пощата Д. Пеев

3243

 

Н. Б. II. А., п. 60, № 8111

1. Всичко лири турски.

2. За панталони.

3. Стоян Пандур (вж. писмо № 105)

4. Облекло.

5. Сава Младенов и Васил Йонков.

6. Ангел кънчев му дал (на Левски).

7. В Ловеч.

 

№119

Обща сметка

 

Отделните сметки от по-предния бележник, съединени в общ сбор

 

42 на Стоян Войвода [1]

126 на Стоян Войвода и на Д. Пеев от Царцово до Карлово защото ги изпратих с кираджия

162 на Сюлюманоглу - Даудовата поща, когато докараха конете, донесоха и законите

464:20 на В. Юндов

294 на Д. Пеев - поща

624 на С. М. и В. Йонков

515 за осигуряване на тайни къщи

182:20 разноски в тайните къщи

55 за облекло на Д. Общи

744 на Д. Общи

296 на Д. Общи, когато дойде от Влашко, освен другите, тия съм взел назаем и платихме

70 мое за обувки от 1870 стар борч

668 мое за облекло

158 на Анг. Кън[чев] за шаяк за пан [талони] и чорапи

120 на Васил Тетевенеца

38 за тескерета

262 на С. Млад. [Сава Младенов]

211 такъми за конете

125 на Тракийската поща

65 на Троица от Сюлюманооглу Дауд - виках ги за работа

3150 купих хата

310 револвер

54 изгубих

200 купих шишане

63:5 за барут, цици, ключ, книги и пликове

140 на пощите, когато свикат представители]

40 за каик през Влашко

1235:20 разноски с коня, когато са двама, кога трима, сам не съм бил, с други дребни разноски

-----------------

10 404:35

 

Н. Б. II. А., п. 60, № 8091.

Арх. т. I, № 28, стр. 56

1. Тази сметка се отнася до пролетта на 1872 г.

 

№ 120

Разходи на Д. Общи

 

Записани разноски в Скендер Дервишооглу при отиване и връщане от Етрополе

 

1872, 17 януари

Когато дойде г-н Д. Македонски [1] на 16 ян. и на 17-ти тръгна за Етрополе, разноски има 9: за коня и човешко, и не заплати.

 

Скендер Дервишооглу

и пак когато се върна 4: февруари и пак тръгна тоя ден за Б. на По. и масраф има тогава 2: гроша - за конете и за човеците [2].

 

Н. Б. II. А., п. 60, № 8034

 

1. Димитър Общи.  

2. Целият текст носи почерка ан Левски.

  

№121

Дълг на ЦК

 

Марин Станчев от Лясковец има да взема 371:25 гроша.

 

Марин Станчев ханджия

В Лясковец [1]

 

Да дава ЦБРК

1872, ян. 27 за броените на С. М. и В. Йонков

за Въст. своб. - гр. 118

за коня на ЦБРК - 208

за разноските им - 45:25

------------------------------

371:25

 

Н. Б. II. А„ п. 68, № 9158.

Арх. на Лясковски комитет

 

1. Писано от чужда ръка. Но и самият текст на сметката носи въздебел почерк и е съмнително дали е на Левски, макар по съдържание да не може да принадлежи никому другиму.

 

№122

Сметка на Д. Общи в Орханийско

 

Вноски на отделни частни комитети. С какво се е отчел Д. Общи и какво сам е изхарчил от 12 януари до 12 февруари 1872 г.

 

Дервишооглу Мехмет Кърджала - 93 общи

и пак частни 5 л. т. - гр. 525 час.

и пак частни 8 минца - гр. 432 час.

и пак частни - гр. 210 час.

и други частни - гр. 91 час.

и други частни - гр. 182 час.

-------------------------------

1533

 

Хасан Касан 5 л. т. - гр. 525 час. № 2,

и пак 5 л. т. - гр. 525 час. № 3,

и пак 5 л. т. - гр. 525 час. № 4,

и пак 5 л. т. - гр. 525 час. № 5,

---------------------------------

2100

 

Елес Джутов 7 б. мид. - гр. 147

и пак 5 л. т. - гр. 105

и пак 1 1/2 минц - гр. 80:10

и пак дребосък - гр. 25:30

и други 5. б. мид. - гр. 105

---------------------------

463: общи

 

Иллерически - гр. 551: общи

Исаак Хайн 1 л. т. - гр. 105 общи

Скендер Дервишооглу, разни - гр. 1180 общи

 

От пусулите събрани 5932 гр. - платени

разноски на цялата сума - 436

от 12 януари с 291 гр. до 16 февруари направил Д. Общи гр. 604:5

Чисти пари ми предава - гр. 5172

А разписки дадох за горните - гр.5932

 

Сметка на Д. Общи

От януари 12 с 282 гр. се изпраща по работа до 12 февруари [1972] негови разноски.

Принася пусули - 5932: гр., платени - 436

А готови пари внася - 5172: гр., неплатени - 168:10

---------------------------------------------------------

604:10

 

Н. Б.II. А., п. 60, № 8037

 

№ 123

Състояние на частен комитет

Членове и оръжие в Елес Джутов

1) Елес Джутов

в Орханието № членове 16

навън 4

шишанета и кавали, в Орханието и околните 10 села имали 200 пушки

за пръв позив имаме готови 150 души

способни за по-малки войводи 10 души

1-ви февруари 1872, Орхание

Подпис Елес Джутов [1]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8038

1. Тази и следващите разписки, макар и преподписвани от представителите на различни частни комитети са диктувани и лично прибирани от Левски.

№ 124

Състояние на частен комитет

Членове и оръжие в Рушид Ходжоолу

2) В Рушид Ходжоолу

Имаме работници осемнадесет

Пушки разни има 130

3-ти февруари 1872

Рушид Ходжоолу

Н. Б. II. А., п. 60, № 8039

№125

Състояние на частен комитет

Членове и оръжие в Скендер Дервишооглу

3) В Скендер Дервишооглу има 22 работници

И пушки кавале шишанета с кабур дервенялии 80

4-ти февруари 1872

Н. Б. II. А., п. 60, № 8040

№126

Състояние на частен комитет

Членове и оръжие в Хасан Касан

4) Членове 40 (четиридесет)

Пушки кавали и шишанета 200 двеста

5-ти февруари 1872

Хасан Касан

Н. Б. II. А., п. 60, № 8041

№127

Състояние на частен комитет

Членове и оръжие в Куртоглу Али

5) Членове до 40 души

пушки кавалина и шишанета има до 30

достойни за войводи 4 души

а пръв позив 20 души

7-ми февруари 1872

Куртоклу Али

Н. Б. II. А., п. 60, № 8042

№ 128

Състояние на частен комитет

Предадени от Дервишооглу Мехмет на Д. Общи суми за оръжие

6) Давам на г-н Д. Общи за три револвера парите 93 гр., или деветдесет и три гр., от касата за които ще ни се изпрати общ билет, и № 6 даде 5 лири т. и № 9 - 8 минца (за тях ще се изпратят други два билета).

10-ти февруари 1872

Дервишооглу Мехмет Кърджала

Н. Б. II. А., п. 60, № 8043

№ 129

Състояние на частен комитет

Внасят от Скендер Дервишооглу на Д. Общи една обща комитетска сума и други пари за оръжие.  

7) Давам на г-н Д. Общи 1180 гр., за които ще ми се изпрати общ билет.

И парите за един револвер даваме, и за един счупен револвер.

10-ти февруари 1872

Скендер Дервишоооглу

Н. Б. II. А., п. 60, № 8044

№130

Състояние на частен комитет

Суми за оръжие от Хасан Касан

8) Дава № 4 5 лири т. и ще му се изпрати особен билет и 5-ти № дава 5 лири т. И на него ще се даде особен билет.

10-ти февруари 1872

Хасан Касан

Н. Б. II. А., п. 60, № 8045

№131

Състояние на частен комитет

Колко членове и оръжие имат в Бекири Кадриолу

9) Членове имам 10 души

Пушки, кавале шишанета 20

За добър войвода 1

12-ти февруари 1872

Бекири Кадриолу

Н. Б. II. А., п. 60, № 8046

№132

Преименуване на частен революционен комитет

Установяват се псевдоними за Сливен, Стара Загора и Лясковец за кореспонденция чрез тайна поща.

От днес нататък ще познавате вместо града ви Сливен, така: Стамболлу Меемет Ефенди.

Ески Заара: Едирнели Афъзаа

Лясковец: Бору Иленчинец

Под тия имена ще взимате и давате ненаправо, а все с тайната поща.

Ас. Дер. Кърджала

Н. Б. II. А., п. 60, № 8087.

Арх. т. I, № 41, стр. 71

 

№133

Търсени сметки от Ловчанския комитет

Сметка на Ив. Драсов и др. [1]

Ваньова сметка - останаха у мен - гр. 1054

Марин [2] за представ[ителство] - гр. 253:3/4

На Т. Пет. Драсов за коня - гр. 208

Хр. Иван, в Търн. 1 рев. с 200 кор. - гр. 360

За Търн. разноски К. Неик. - гр. 50:1/2

3 ножчета у Ангел К[ънчев] - гр. 36

За цер за коня - гр. 5

Моята пушка у Д. Общи – гр. 312

----------------------------------

1125: 1/4

За тър. Ан. Цоч. - гр. 46:1/2

-----------------------------

1171:3/4

В мен – гр. 1054

-----------------------------

Тия не знам [3] - гр. 117:3/4

Трябва вие да ми ги дадете

1. От пролетта на 1872 г.

2. Марин п. Луканов.

3. Тази сума не се знае откъде я е взел, но я похарчил за работа, и я иска от комитета в Ловеч.

№ 134

Сметка за внесени суми

Заверена сметка върху Д. Общи от Тайсол, Дели Мурат, Соломон, Решид Ходжа оглу, Муса Кеседжия, Дели Ибраим, Елес Джутов. Разпращане на общи квитанции чрез Елес Джутов. Сумата е внесена от В. Йонков.

17-ти март 1872 [1]

От Тайсол: за № 1-во л. т. 2 особен билет и за № 2 л. т. 1 особен билет.

От Дели Мурат: за 189 гр. общ билет

От Соломон: за № 1-во л. т. 2 особен билет 

От Решид Ходжаоглу: л. т. - 5

Руска ж. - 1

л. т. – 1/2

бял мед - 2

Сванци – 1 1/2

бяло м. – 1/4

За всичките тия общ билет.

От Муса Кеседжия: за л. т. 1 общ билет

От Дели Ибраим: за 126 гр. общ билет

От Елес Джутов: за № 12 л. т. 6 особен билет, за № 13 л. т. 5 особен билет; за № 20 минца 5 особен билет, за № 4 л. т. 2 особен билет, и за 77 гр. общ билет.

За всички тия номера ще изпратите билетите чрез Елес Джутов за гр. 3379 1/4 сир. три хиляди и триста и седемдесет и девет и десет пари.

Всичките тия номера заедно с парите предаваме на г-н В. Йонков.

Д. Общи [2]

Н. Б. II. А., п. 62, № 8454

1. На гърба на писмото Левски е отбелязал със своята ръка: „Получени чрез В. Йонков.“

2. Въпреки че сметката не идва непосредствено от Левски, поместваме я в настоящия отдел като лично поета от него (в духа на собствената му бележка), за която има да се отчита сам пред ЦК.

№ 135

Квитанции

От Троянския ЧРК за общи комитетски вноски

Брой 31-ви, 1872, февр. 18 от № 16 то в Орханието чрез Д. Пеев - поща 300 (или триста), от л. т. 105 и от бяло медж. 21 гр.

Брой 20-ти, 1872 от брой 5-ти в Гложене чрез Васил Йонков една лира турска от 105 гр. (или сто и пет) гроша.

Брой 22-ри, 1872, 25 март от ЧБРК в Дели Мурат чрез Д. Общи гр. 189 (сто осемдесет и девет) от бели мидж. 21 гроша.

 

„Спомени и очерци" - М. Ив. Марковски

Кн. I, стр. 67

Из частния архив на Троянския комитет 

№136

Квитанция

От комитетски член от Елес Джутов.

БЦРК

в Българско

Брой 77-ми

Българско, 25 март 1872

Приехме от г-на под брой № 12-ти в Елес Джутов 6 л. т. шест от 105,630, гр. шестотин и тридесет.

Приети чрез Д. Общи

Привременното правителство

В България

1 од. от БРЦК

(Печат)

„Из Биографията на Левски“ от Ст. Заимов

стр. 157,1895 г.

№137

Образец от квитанция [1]

Образец за Стара Загора

№24

Брой 43-ти

1872, 4 апр.[ил]

От Ч Б Р К

Или от № еди-къде си

Чрез пощата еди-коя си има еди-кой № - и от кое място гр. 500 петсто. От лири т. 104 и пр.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8053

1. На всеки частен комитет се изпраща кочан от квитанции. Първата квитанция от началото на кочана Левски е попълвал сам за образец. Това той отбелязва подробно в препроводителните си писма.  

№ 138

Образец от квитанция

Посочват се на касиера на частния комитет конкретно всички подробности, които трябва да съдържа една квитанция за внесени суми от всеки отделен член на комитета.

ЦБРК № 15

България, 4 април 1872

В Българско

Брой 43-ти

Приехме от ЧБРК в Едирнели Афъзаа гр. 500 петстотин, от лири т. 104 и пр., приети чрез пощата - еди-коя си и откъде, или чрез № еди-кой си и откъде!

Н. Б. II. А., п. 60, № 8054

№ 139

Отбелязани имена на дейци

В Касап Маала и в Твърдица

Маню Стоянов касап

Маала Драгойчо

в Твърдица

приятел

Стоян Стоюв кираджи

Н. Б. II. А., п. 60, № 8119

№140

Място за преминаване на Дунава

Тепекьой отсам и до Корабия отвъд

Преименуване Дуна[ва] под Тепе-кьой[?] Българска страна 1/2 час от Влашко под село Корабия 2 часа.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8086

№141

Бележки за сметки

I.

Разноски по отделни работници.

Давам на работ.

42 на Стоян войвода

21 на кираджията

162 когато докараха конете

619 на В. Йонков

276:20 на Д. поща

105 на Д. и Стоян

624 на В. Йонков и Са. МА.

262: на С[ава] М[ладенов]

291: на Д. Общи

282: на Д. Общи

167: на Д. Общи за панта[лони]

210: на В[асил] Тетевенеца

21: на Д. Общи

24: на Д. Общи

126: на Д. Общи

25:20: на Д. Общи за бели гащи

65: пътни за трима

6: чорапи на Д. Общи

45:20 В. Йонков

38: А. К. запанта[лони]

-----------------------------------

3313:20

125: Тракийска поща два п.

296: Д. Общи вехти

40: за Поща илен.

17:20 Поща сюлю.

54: Тракийска поща

----------------------------------

3846:

II.

За кон.

Конски освен емат

10

10: цяр

5: илар

54: такъм

7 торби

-----------------------------

86

130 такъми

16: коване

105 едно място и Пла за 35 дни

9: коване

12 коване

------------------------

358:

III.

Дневни разходи в скривалища

Къщни, където живея тайно

50

105

9:1/2

2:30

9:20

8:20 шекер

5: шекер

2: шекер

10: пъстър(ма)

2: шекер

-----------------------------

204:10

91:

-----------------------------

295:10

IV.

За тайни къщи – наем

За осигуряване на тайни къщи

260:

-------------------------------

260

60

104

-------------------------------

424:

V.

За облекло

Мои дрехи

167:

21 фес

25&20 за гащи

6: чора[пи]

103:20 ризи

4:

10:

207:20 шуба и панта. [лони]

70: антерия и фланела шаечна

614:20

2:20 гребен

:30 кутия

70: обувки вехти

12 кърпени обувки

4 пране

-------------------------------

703:30

VI.

Комитетски за военна подготовка

Общи

3150: за хата [кон]

210: за револвер

34 изгубени

200 шишане

9:20 тескере

4: цици за пуш.

5: книги за писане

4:25 сингер, ключ за [пушка]

16: книги бели

3: пликове

32:10 сачми, куршуми, барут

3668:15

15: терза за барут

2: бели книги

11: тескере

2:20 бели книги

115: за тескере и раз[носки] до Оря[хово] и да се върне

17:20 за паспорт

25: поща до Сюм.

40: в Оря[хово] каик-парасъ

---------------------------------

3896:15

VII.

За церове

За лекове

2:20

2:20

------------------------------

5:

VIII.

Специални разходи при пътуване.

По кулите щеш не щеш за кааве

5:

3:20

5: за преводач

5: за преводач

2:20 преводач

2: кафе

----------------------------------

23:

IX.

От поп Кръстю и др. (приход)

Приемам от касиера

630

728 [1]

от В. Йон. и С. М. [2] - 427

от А. К.[ънчев] – 309

----------------------------------------

2094

Приемам от поща

Д. Пеев - 3243:

---------------------------------------

5337:

Взимам от няколко места направо - 6306:

---------------------------------------

11643:

1. От поп Кръстю.

2. В. Йонков и Сава Младенов.

X.

Обща сума

На работници

3846:

XI.

Обща сума

Конски освен емат

358

XII.

Обща сума

Къщни, където съм живял

295:10

XIII.

Обща сума

Кирия за тайни къщи

494

XIV.

Обща сума

Мои за дрехи

703:30

XV.

Обща сума

За общи работи

3896:15

XVI.

Обща сума

За лекове

5

XVII.

Обща сума

По кулите кааве парасъ и преводач парасъ

23

XVIII.

Сбор на всички разходни точки

3846

358

295:10

424:

703:30

3896:15

5:

23:

--------------------

9551:15

848:10 [1]

--------------------

10399:25

1. В едно денонощие мои разноски, когато са трима, с двама конници, с коня и човека.

XIX.

Конкретни пера по един разход

Разноски, когато са трима, когато са двама, твърде малко дни съм бил сам в едно денонощие с коня 1871, от 25 ноември до 7 май

104

15

66

30

38:90

58:90

21:20

38:10

54:20

18:10

65:

100:

42:10

86:

58:

50:

------------------

848:10

XX.

Монети в наличност

105

81

--------------

105

840

-------------

8505

52:20

81:1/2 л. т. гр. 105 тур. гр. 8557:20

1 руска 94:

3 руски цван. 9:

14 минца от 54 гр. 756:

4 мин. проби [1] 53 1/2 гр. 214:

9 напо.[леона] от 91 гр. 819:

2 ингилишко от 115 гр. 230:

2 руски цван. по 3 гр. 6

--------------------

10685:20

Б. Н. II. А., п. 60, № 1816

1. Пробити.

№ 142

Два адреса

Псевдоними: Драгомирчо и Драгню Костов

I.

Адреси за мен Драгомирчо:

Г-н Д. Хр. Попов за В. Левски [1] в Т. Мъгуреле.

II.

 

Други г-н Христю Иванов Книговезец в Търново. Така:

Приятелю! Според надписа на Притвореното

Моля Ви дайте го на пощата.

Името ми ще бъде: Драгню Костов в Казанлък. [2]

Н. Б. II. Б., п. 102, № 30. Арх. К. Цанков.

Мн. Сб. кн. XVI и XVII, № 23, стр. 780

№ 143

Псевдонимни адреси

Псевдоними на Хр. Иванов и Д. Общи. Хр. Иванов член на ЦК.

Ключ на преиначените имена на работниците в ЦК.

В годината

и деня,

когато са

постъпили

Година. Месец. Ден.

Христо Иванов Книговезец, Ловчалия, заменя се с: Дели Христемага, Димитър Общи: Селим Муратооглу, Ангел Кънчев: рушч.[уклия]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8128

1. В. Левски е зачеркнато.

2. Срв. К. Цанков - отделен отпечатък № 23, стр. 30. Отпечатани са под един номер с още две записки (вж. раздел!, № 64 и № 65).

№ 144

Знак

Предназначен за Ячо Цанков, секретар на ЦК в Букурещ.

Знакът ми е долуподписаният: [1]

В. Левски

Н. Б. II. Б. п. 102, № 25.

Арх. К. Цанков

1. Вж. факсимиле в края на тома.

№ 145

Знак и парола

Знакът ми за Ячо Цанков: [2]

От нас пратеник със знак тоя: СЧРО, на което трябва да се отговори: „Свобода чрез революция обща.“ Приносящият тогава ще каже и отзива: „Истина на всяко място, където живее българинът.“

Н. Б. II. А., п. 60, № 8057

1. Вж. факсимиле в края на тома.

2. На гърба на листа стои бележка с ръката на Кирияк (Ячо) Цанков: „Знакът в писмата на БРЦК до В. Левски ще бъде засега, докогато не се улови неговата тайност, долният: (един ръкописен инициал m с извъртяна линия отдолу). Като упълномощен потвърждавам (подп.) К. Цанков.“

 

№146

Лист за сметка

Отделни пера по пътуването на Левски до Букурещ 1872 г.

2924:15 в Кара[велов] [1]

608: 22 за общи рабо[ти]

От харча

мои разноски - 182: 30 за облекло

от Великден до ян. 1 - 26: за пране

от Великден до ян. 1 - 204: за ядене плаща на Карав.

Плащам на Данаил - 540: за пушката

На изпаднал Патри.[от] - 96: от когото виждах голяма полза

В заем на наши: 10: 32

В заем на Пандур. [ски?] - 3: 20

Откакто минах Дунав за вапор и железница - 31,4

За квартира - 20,23 от като минах Дунав до Букурещ

Откакто минах Дунав до Букур. - 20, за ядене от 10 апр. до 16

От 11 апр. до юни/ли 1 - 364, питие и каруцарски разноски за нужди

------------------------------

5031,10 сума

Мои - 182,30 - разноски за две ризи горни и две долни, два чифта бели гащи, четири чифта чорапи, ботуши

------------------------------

5214,1

Н. Б. II. А., п. 60, № 8108

1. Писано в печатницата на Каравелов, на гърба на един печатарски лист (коректура на шпалата), върху чието лице стои ръкописният текст на Устава на ЦР комитет с окончателни поправки от ръката на Л. Каравелов, върху ръкопис, още неустановен чий може да бъде. Под сметката стои ключ в цифри - шифър от ръката на Левски.

№ 147

Шифър

Азбука с цифри в низходящ ред

99 – а, 98 - б, 97 - в, 96 - г, 95 - д, 94 - е, 93 - ж, 92 - з, 91 - и

90 - к, 89 - л, 88 - м, 87 - н, 86 - о, 85 - п, 84 - р, 83 - с, 82 - т

81 – , 80 - ф, 79 - х, 78 - ц, 77 - ч, 76 - ш, 75 - щ, 74 - ъ, 73 - ь

72 - ѣ, 71 - ю, 70 - я, 69 - = [1]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8108

1. Писан на гърба на листа, на който стои ръкописът на Устава (вж. бел. към №146). Азбуката е ключът на цифрения шифър, с който Левски си е служил.

№ 148

Шифър и лозинка [1]

Специално за Влашко

Писмено с цифри от — 3/а [2]

Лозинка

Т[урно] Мъг[уреле]

Т. и А. С.

Отзив

Бог напред.

Трите букви означават: ти и аз сме същите.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8092.

Арх. т. I, № 8, стр. 32

1. Ситна записчица.

2. Ключ за цифрена азбука, като се започне от 3 - а, 4 - б, 5 - в, и пр.

№ 149

Разписка за изтеглена сума

Взети пари от касиера на ЦК в Букурещ

Бае Каравелов!

Приемам от бай Ценов гр. вехти 590, или петстотин и деветдесет.

В. Левски

Букурещ, 1872,16 юни

Н. Б. II. А., п. 55, № 7320.

Арх. Д. Ценович

№150

Лист за сметки

Комитетски постъпления.

Чрез В. Йонков

110

105

105

105

105

---

535

Общи

1152

722:35

122:20

77:

126:

105:

189:

369:

48:

93:

105:

297:

551:

1180:

463:

210:

210:

210:

210:

1630:20

-------

8043:30

Частни

105

525

105

105

105

210

270

525

630

210

105

210

100

100

100

100

50

----

54

100

210

210

105

315

105

210

105

105

157:20

400

300

182

91

210

432

525

525

525

525

525

------

9576:20

От разписни билети

6306

Всичко

24456:15 давам билети [1]

1872, от 25 януари до 1 юли

Приемам в билети и направо на мен донесени. [2]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8125

1. Горната част на листчето хартия, откъдето идва тази сметка, е скъсана през последните два реда, в които се чете написаното с ръката на Левски: „...Данаил, че аз съм бил шарлатанин.“ Това е във връзка с преписката между Дан. Хр. Попов от Т. Мъгуреле и брат му Анастас от Плевен, който клеветял Левски. Относително цифрите върху листа трябва да се предположи, че Апостолът е проверявал сметките по всички квитанции, които е издавал срещу получени суми.

2. Тази бележка стои на обратната страница на листа.

№ 151

Сметка през време пребиваването на Левски във Влашко


I.

Общи и лични разноски

540 – пушка, която се пълни отзад, без куршуми.

774 – пушка, която се пълни отзад, с куршуми 100 и раковитей [?]

124 – пушка белгийска с един огън: с байонет.

434 – сабя

540 – два далекогледа

62 – компас

66:28 – цианкалий [1] и писалка

463:22 – за закона бели книги и червени корици, фигурите [2] и книга за билети

256: – за вехтия и новия печат 

44: – на две жени за пренасяне на нещата

96: – за военни правила сръбски

9: – за изтриване пушка, която опитвах и не я купих

33: – книги за окръжни писма и книги за ЦК

1480: – за букви за печатницата, с които ще се печатат само наши работи.

652: – за вестници Сво. [„Свобода“]

18: – копие мастило [3]

175: – мои за ризи, бели гащи, ботуши и вратовръзка

10:5 – мои за изкърпване обувките ми

96: – мои за балтон

60:5 – за вапор

65: – за каруци от скелята до града и от града до скелята

27:4 – за железница

21: – ятак парасъ [4]

96: – на изпаднал родолюбец: който ни е подпомагал парично няколко пъти

10: – на друг народен, изпаднал

20:32 – милостиня външна

36: – за пране мои

––––––––––

6209:16 – сума, извън разноските за ядене

375 – за ядене от 1 апр. до 1 юли извън великденски разноски

84 – за три дни по Великден и в деня на Св. Кирил и Методий и още един за веселие, когато замина лясковският председател.

89 – извън всички разноски, дребни разноски и за почерпване с приятели.

–––––––––

6757:30

96 – за шев на [уни] формата

––––––––-

6853:30 – цялата сума, похарчена във Влашко от л. тур. 62 гр.  

1. Цианкалий (отрова). Както е известно, Левски носел отрова със себе си, запазена в специална муска, с цел да сложи бързо край на живота си в случай, че бъде хванат.

2. Хартия за отпечатване на устава. Последният е с червени корици oт дебела плътна хартия, на задната страна има изображение на бунтовник със сабя, стъпкал полумесец под крака си.

3. Копирно мастило.

4. За легло в хан или хотел.

II [1]

Отбелязани монети в харч и загубата от размяната им

Турски пари, похарчени във Влашко

турски

от л. тур. 104 гр. 11495:30

за 13, Лис. Своб. изваж. 1560

––––––––-

2935

влашки

6853:30

загубата по 1 гр. на лир., измежду които пари имаше и бели мид.[жета] и всяка мид.[жета] губи по двайсет пари

146:20

––––––––––

10082:10

Н. Б. II. А., п. 60, №8113

1. На гърба на листа.

№ 152

Писмена клетва на Левски

Приема възложените му длъжности, отговаря по устава и се кълне пред отечеството.

Долуподписаният, като приемам всичките длъжности, които ми се налагат чрез упълномощението ми, дадено от ЦБРК, [като] съзнавам отговорността на своите действия, съгласявам се във всичко и с действията на другите членове на ЦК, които ще разпоредят длъжностите помежду си по способността на всякого. Същият отговарям за действията си по устава пред другите членове на ЦК и се заклевам пред нашето Отечество България, че ще следвам точно длъжността си.

 

16/28 юни, 1872

В. Левски

Н. Б. II. Б., п. 102, Арх. К. Цанков

М. Сб., кн. XVI и XVII; стр. 6 в предговора

от отделния отпечатък 

№153

Псевдоними

Около Ловеч

Врачеш Лезооглу

Лажане Мехмедола

Елешница Караибо

Монилт елеш шех

Мурат видинли

Н. Б. II. А., п. 60, №8118

№154

Сметка с печатницата

Колко устави и квитанции е взел от ЦК и колко остават.

В Казанлък

Доку Мирчов касап [1]

Взимам

Частни 520 коли по 8 билета

Цен.[трални] [2] 204 коли по 8 билета

Устави 500

остават в Ком.[итета] Буку.[рещ] чяс

билети 521 №-ра Цен. 29 коли

по 8 билета устави 899.

Н. Б. II. А., п. 60, № 8126

1. Адрес на гърба на листа.

2. Общи.

№155

Пълномощно с по-широки права

Натоварва Хр. Иванов Книговезеца да контролира следните частни комитети и местни организатори: Асланоолу Аслан, Бору Иленчинец, Петко Паров, Вичо Севлиевец, Кючюк Мехмед Търновала и X. Бекираа Стамболу. Особени препоръки за личността и обозначение на главните му функции.

БРЦК

вБ.

Месец юли 25,1872

Пълномощно

Носещият това писмо под името нов книговезец... [1], което според обстоятелствата ще изменя, като предварително яви за това. Това лице от 62-ра г. [2] досега между своя си частен интерес, занимавал се е и с народни работи доколкото са го допускали силите. И тия му работи го препоръчват за верен, решителен и постоянен. Следователно и отсега нататък упълномощава се до известно време да работи за освобождението на милото ни отечество България с всеки българин, който желае да постъпи в народното дело по пределите на устава. Асланоолу Аслан, Бору Иленчинец, Петко Паров, Вичо Севлиевец, Кючюк Мехмед Търновала и X. Бекираа Стамболу, да пребира работите им, които им са поръчали от ЦК да вършат, да наглежда делата им, от време да дава сметка в ЦК за всичките станали добри и не добри работи.

В това лице, като има пълно доверие Централният] комитет, затова и приканва всеки родолюбив българин да даде мнението си пред реченото лице относително за народната ни цел, че ако той не е в състояние да докаже на някакви предложения, то той всякога покорен да се допитва от Ц [ентралния] комитет, за което не разбира. На същото лице ще се дават и парите за в Централния комитет от речените частни комитети.

Аслан Дервишооглу Кърджала

„Из миналото“ – под редакцията

на П. С. Кършовски. Кн. I, № 88, стр. 305

1. Самото име на Книговезеца е изрязано. Навярно това е станало после от притежателя за предпазване.

2. Хр. Иванов Книговезеца e член на Първата легия в 1862 г. в Белград при Раковски.

№ 156

Сметки и бележки


I.

За къщата на Н. Сирков в Ловеч

1872 Разноски за един и за пране в тайната къща, дето живее 3 август в Алилаа Силевли – гр. 54

II.

Лични.

Мои разноски

1:20 – вакса

2: – скорбяла

3: – копчета за жилетката ми

III.

Пътни от Оряхово до Ловеч и други

Разноски от 1-ви юли 1872

гр.

25: – от Оряхово до Ловеч, заедно с още един другар и с коня

3: – за книги

6: – за книги

15: – за малко менгеме за пушката

15: – за кама

IV.

Пощенски

Пощенски разноски Сюлюманооглу - Даудовата поща гр. 45 от Дервишооглу Мее. Кърд. до Сюлюманооглу Дауд.

V.

Пътни

Коня с един човек, 26 август – гр. 8

Калугерово

VI.

Означени вноски в монети от Каран (Рустем)

франга жълта 1 – гр. 91

минца 3 – гр. 162

бели миджета – гр. 63

и други пари разни – гр. 8

–––––––-

314

VII.

Номера на комит. тайна полиция, която лъже

1872, 20 юли

На първи №-р и 2-ри в Алилаа Силевли на тайната полиция от три дни да вземем коне // народни пари все ме лъжеха // два коня с кирия и разноски за шест дни всичко гр. 107 [1].

VIII.

Скица на ред задачи (планове) за изпълнение

Център за споразумяване [2]. За отношението на Д. Общи [3]. Тайни бележки с войводата и председателя [4]. Пари за пушки и събирането им на едно място [5]. Лъжи не трябва [6].

IX.

Поканителна записка

Бай Димитре!

Трябваше да дойдеш, за да слушаш с ушите си за какво питам и хората какво ми отговарят. Но вече си болен и ако не можеш да дойдеш за нагоре, докъдето ще отида, то да се знае къде си, та като се завърна в Бочукооглу, да бъдеш и ти там, та да се разправят работите Ви, за да ги вършите както трябва занапред.

А. Дер. Кър. [7]

X.

Препоръчителна записка

Приятелю Стефане!

Забележете на приносящия, който познавате като народен човек в Хаскьой, за да се отправя направо към тях.

Димитроолу Ованез ефенди

В Калпак(ла) Мах(але) Бр. Ад. Велиаа [8]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8058

1. Следва сметка за Асланоолу Аслан № 1; за Алилаа Силевли № 1; „за да убият Величка ефенди гр...[не се чете]“ - цялото зачеркнато.

2. Наченки от мисъл за окръжни центрове. Отнася се до лятото 1872 г. Мъчно четливо, почти заличено. Писано с молив - както и целия лист.

3. Първите признаци на вироглавство от страна на Д. Общи поне по-осезателно спадат през лятото 1872 г.

4. Предполага се всеки окръг да има войвода. С него и с окръжния председател трябваше Левски да се среща тайно като шеф на Временното правителство.

5. За окръга. Досега тези пари се събират само от Левски.

6. Знак, че Д. Общи събирал пари за пушки, разточителствал и отказва да даде сметка на Левски.

7. Чернова от отправено писмо (вж. № 81, раздел I).

8. Писано с преправен почерк и с мастило (вж. писмо № 82, раздел I).

№ 157

Приходи:

Вноски от трима членове на частен комитет

В Дервишооглу меемет Кърджала

Сем. П - 210

Map. Ма - 91

Васил П. – 182

--------------------

събрани - 483

Н. Б. II. А., п. 60, № 8121

№ 158

Разписка

Сава Младенов и Васил Йонков удостоверяват, че са прибрали сума от Сливенския частен комитет.

№16.

Приехме от Сливенския ЧБРК 371,10 (триста седемдесет и един и десет пари).

С. М. и В. Йонков

1872, 7/ври 27

Н. Б. II. А., п. 68, № 9129

№ 159

Сметка за път

Разноски във Враца

На Д. Поща за гащи и обувки – гр. 76:10

във Враца с двама души и един кон

за две денонощия – гр. 35

за ситни разноски – гр. 4

на дяда - гр. 3

на момчето - гр. 1 1/2

наши -14:12

-----------------

19

на три за яде(не) - 6

25:

------------------

От дядо поп - 23:20

Н. Б. II. А., п. 60, № 8124

№ 160

Забелязан комитетски деец

Име на лице от Галешник - Западна Македония

Особени Бележки за чисти [1]

близо Охрид отсам шест сахата

Галешник

82, 99, 87

84

96, 91, 90

- 80 [2]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8124

1. Приятели на революционната идея.

2. Всички цифри означават име на лице по шифър.

 

№ 161

Дадено пълномощно на лице

Мито Цветков от Враца е натоварен да уреди преминаване през Дунав в Лом и Оряхово.

№ 3

Пълномощно

16 септември 1872

За Авраамчо Часовников Така:

Носещият това писмо Митю Цветков се упълномощава за в Лом и в Оряхово, да направи със съгласието на речените места: по-лесен път и по-сигурно за споразумения с Ц[ентралния] к[омитет] и с другите места на окръжието им; и да наглежда в селото, откъдето е реченият Митю, чрез дето пак ще взема и ще дава за всичко до известно време.

Из „Археологически и исторически изследвания" –

Д-р В. Берон, стр. 312, 1886 г.

№162

Бележки

По път през Т. Пазарджик, Ст. Загора и Сливен

[Т.] Пазар.[джик]

Приемам 12 коли по 8 билета централни от № 109

25-ти 8/ври [октомври], 1872

Оставям в Едирнели Афазаа коли централни 10 от № 205

1872, 9 ное.[мври]

В Стамболу Мехмет Ефенди Бил. Цен. от № 285

1872, 9 ное.[мври]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8074

№163

Квитанция

Приета сума от Сливен след завръщане от Котел. От тази квитанция имаме запазена контраразписка-кочан, попълнена също от Левски.

№ 102

№ 86

месец ное.[мври], 1872

ЦБРК

в

България

Приехме от ЧБРК в Стамболлу Мехмет Ефенди гр. 1560 (или хиляда и петстотин и шейсет от л. т.) гр. 104 сто и четири.

чрез касиера

Български революционен

централен комитет

(печат)

Н. Б. II. А., п. 60, № 8079

№ 164

Квитанция

Образец квитанция от кочан

№ 101-ви

55 месец 187...

ЦБРК

в

България

Приехме от ЧБРК в или Юдачооглу Селиникли гр. 416 (четиристотин и шестнадесет) от л. тур. четири от 104 гр. Чрез X. Асанаа [1]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8081

1. Тази квитанция, попълнена от Левски като образец, е кочан; лична не притежаваме.

 

№ 165

Пълномощно за окръжен организатор

На Таню Стоянов с граници: Джумайско, Осман-Пазарско, Провадийско, Добричко, Котленско и пр., под ведомството на Сливенския революционен окръг. Особена препоръка пред съчувственици. Подробно обозначение на функциите.

1872, 15-ти ноем.[ври]

Пълномощно

Носещият това писмо под името Кадир Афяз (Т. Стоянов), което име той според обстоятелствата може да променя, като предварително яви за това в окръжния център, от който и зависи [ще взема и ще дава] за всичко. Същото лице се препоръчва от няколко места [частни комитети] като искрен, деятелен и постоянен работник в святата ни народна цел, която се отнася за освобождението на милото ни отечество България. Следователно на това лице, като има от няколко места препоръчителни писма за работник, му се дава това пълномощно да действа по местата: Джумайско, Осман-Пазарско, Провадийско, Аджиоллу-Пазарджишко и в Котленска област като: Медвен, Градец, Жеравна и пр., т.е. да съставя частни револ.[юционни] комитети по наредбата на устава. И от тези места ще взема и на двама души под бележка имената: председателя и от първите им юнаци един, които трябва да се отбележат в окръжния център, правилното и промененото име на председателя и на по-първия юнак. На упълномощеното лице се дава пълно доверие в работата му, затова се приканва всеки от речените места да уважава неговите приказания. И всичко, което се е взело и дало с това упълномощено лице, ще се явява писмено в окръжния център, откъдето пък от време на време ще се дава сметка на Ц. комитет за всички действия, които са към окръжния център. Упълномощеното лице ще разясни всичко как трябва да се работи, и писмените споразумения под какви бележки трябва да стават, да не може неприятелят нищо да разбере, ако нещо попадне в ръцете му. Ц. комитет с всичките речени места ще взема и дава чрез окръжния център за всичко. Следователно и на всеки един, за каквото и да иска да се отнесе до окръжния център Стамболлу Мехмед Ефенди. [1]

Аслан Дервишооглу Кърджала

1872, дек. 20-ти №-р 4-ти за Иван Муратооглу Афазаа в Тулчанско окръжие. [2]

Н. Б. II. А., п. 60, № 8080.

Арх. т. I, № 42, стр. 71

1. Сливен.

2. По-късна бележка на Левски. Навярно същото пълномощно е дадено и на друго лице. Отбелязани са датата на даването, името (псевдонимът) на лицето и местоназначението му за работа.

№ 166

Бележки и сметки [1]


I.

Разходи за кон

 

Конски раз.[носки] извън емат

Ковани двата крака - 6:10

Каяр четири крака - 6:

Кован - 12:

--------------------

24:10

Един кон каяр, а другият кован - 12

наново един каяр - 6

Чесало, гребен и гебре - 5:

Гем, юлара два и два колана и терлик - 62:10

----------------------

110:10

1. Навярно отбелязването върху листа е започнато на обратен от Сливен път към Новозагорско и допълнен постепенно, или доизкаран по памет след пристигане в Ловеч.

II.

Чорбаджии в Н. Загора (шифър)

 

в н. заго. [Нова Загора]

Съмнителни бога[таши] и първен[ци]

х. 968683. 838999978677 [1]

х. 9987958687, х. 8891829497 [2]

х. 95918891829984, х. 859487779497 [3]

8286958684999091. х. 90839497 [4]

х. 34918382869558684 х. 988687778697 [5]

929989184 х. 91897197 [6]

8382998881 х. 976989770497 [7]

1. Дешифрирани по ключ инв. № 8103: Хаджи Госп[подин] Славов.

2. X. Андон х. Митев.

3. X. Димитър х. Пенчев.

4. Тодораки х. Коев.

5. X. Ристодор х. Бончов.

6. Зафир х. Ильов.

7. Стамо х. Вълчев.

III.

За купуване револвер

заемам 3 наполеона гр. 273 за револвер на Дяда х. Ма.[карий]

IV.

Лични разходи

Мои

за изкърпване на обувките ми - 10

гребен – 3

V.

Изпратени две писма

Писмо до Стамболу Мех. Ефен. №-р 46

Писмо до Едирнели Афъзаа №-р 47

VI.

Отбелязани от Карлово: три телеграми,

поща за Тракия и поща за София

В Кар[лово] на изпаднал

наш И. С. - 110

на Тракийска поща - 20:1/2

телеграма пла.[тени] три - 61:1/2

на Тракийска поща - 40

на Тракийска поща за София - 104

за тескерета две - 336

кифиллимета две - 24

VII

Поща за Търново (12.XII) и две тескерета

на пощата за Тър[ново] 12 дек. – 45 1/2

за тескерета две - 25

пагуба от жълтици – 6

VIII

Помощ на арестуваните ловчанци

На 18 дек. 1872 на ловчанските затворници [1]

В София, за двама души - 200

1. Сумата трябва да е изпратена от Ловеч.

X.

Подробен маршрут от последното пътуване на Левски от Ловеч, Троян, Карлово, Т. Пазарджик, Панагюрище, Копривщица, Пловдив, Хасково до Сливен-Котел, и обратно през Пазарджик

В Кар[лово] разноски за кон и за мен - 32:

Пазар[джик] дребни раз. [ходи] - 30:

Панаг[юрище] за кон и за мен, и дребни др. - 28:

Копр[ивщица] за кон и за мен – 29 1/2

Стрел[ча] с коня заедно - 18:

Плов[див] дребни и кон - 23:

Ени-маале - 8: 1/2

Аскюю с коня и дребни - 37:

Чир.[пан] с коня и дребни - 12:

Ес. Заа. [Стара Загора] с коня и дребни - 28:30

Ени заа. [Нова Загора] дребни - 17:

Сливен с два коня и дребни - 19: 1/2

Вечеря - 17:10

Коте.[л] дребни - 5:15

------------------------

309:25

Слив[ен] с коне и дребни - 16:

Ени заа. [Нова Загора] с коне и дребни - 18:

Ески Заа [Стара Загора] дребни - 8:

Чирпан с коне двама - 17:30

Пловд.[див] дребни - 12

Пазард.[жик] дребни – 19

-----------------------------

400:15

От първи дек. до 25-ти още един конник - 302

Спирам се в една тайна къща от 10 дек.

Н. Б. II. А., п. 60, №8111

№167

Адреси и лица

Бележка за пощата (пощальона) в Ст. Загора трябва да знае К. [Колю Ганчев].

Едирнели Афъзаа. В Заара е г-н К., за когото ви казах в Сливен, когато бях там.

От днес ще гледате назначения ви адрес, а отдолу градът ще се пише различно.

Пощата трябва да познава мястото, иначе не!

Ас. Дер. Кърджала

Н. Б. II. А., п. 60, № 8085.

Арх. т. I, № 43, стр. 72

№ 168

Квитанции


I.

На Ст. Загора и Орханийско

№ 103-ти

Месец ное[мври] 20 - 1872

ЦБРК

в България

Приехме от ЧБРК в Едернели

Афъзаа гр. 1206 или

хиляда двеста и шест от

наполеона гр. 91 деветдесет и един

Чрез касиера

II.

№ 104-ти

Месец ное[мври] 28 - 1872

ЦБРК

в България

Приехме от ЧБРК в Юдачооглу

Селиникли гр. 1280, или хиляда и

двеста и осемдесет от л. т. 104 сто и четири

Чрез касиера х. Асанаа.

Н. Б. II. А., п. 60, № 80816

№ 169

Оплакване на Левски [1]

На 27 януари 1873 г. Левски се оплаква в затвора в София пред трима другари, един от които запазва думите му. Само 20 заптиета го пазили от Ловеч до Търново и до София и никой не излязъл да го спаси. Българският народ още спал. Предаден от ловченец. Той пръснал турците, които го обградили, но те стреляли и го ранили.

Ах Българийо, Българийо! Защо си толкова заспала! Събуди се, събуди се от дълбокия сън! Стига вече, 5 века близо! Аз, сиромахът, уловен от ловчанец предател в село Къкрена на хана на края, уловен от 20 души заптиета и няколко души български изроди. С мен си имах двама братя верни мои другари решителни и те не ме оставиха. От потираджиите лесно щяхме да се избавим, защото беше късно. През нощта, като ги прегазих и едногото ударих, те хвърлиха от 20 пушки нагоре изведнъж на мен; раних се от едната пушка на лявото ухо. Оттам ни закара при каймакамина в Ловеч, и оттам без забава в Търново ни изпратиха при пашата. А той след един час ни върна от Търново за София и ни изпрати дотам с 20 души заптиета. Ах!! Помислих аз на ума си; страшно е да извикам като лъв на Балкана: Елате, мои мили братя българи, решителни юнаци! Мен отървете от 20 заптиета! По пътя няма никой и аз бях все с надежда...

Събуждайте се, събуждайте! И на оръжие ставайте!

Сега е време за революция... Турска сила вече пада. На моето място има друг, но не се е явил още. Никой от Вас да не се разпуска, работата вършете, не се плашете!!...

Аз вече отивам, Богу дух ще предам... [2]

1. Тези думи Левски е изрекъл на 27 януари 1873 година в тъмницата в София, сутринта в 10 /г часа по турски, на разсъмване, пред трима души. И когато ги е изрекъл, е плакал. Те били написани на бял лист без подпис и предадени на Берона от Марин Станчов, от Лясковец, другар на Левски (бел. в книгата на д-р В. Берон „Археологически и исторически изследвания", стр. 270,1886 г., от която взимаме и самия текст).

2. На този документ трябва да се гледа като плод на народната фантазия. И ние като такъв го поместваме тук. Има цена като най-пресен източник за народното съчувствие към катастрофата с един любим национален герой. И при това не е лишен и от някои ценни и фактически указания. Може да предположим, че е творчество на лице, отблизо познаващо Левски, което, изглежда, е могло да подражава до известна степен мисълта и начина на изразяване у Левски.  

№170

Списък на спомоществователи

Бележката няма нито дата, нито обозначение на местопребивание- то на лицата. Липсва и знакът на обозначените вноски.

Спомоществования

Кирко Петров - 150

Ив. Петров - 60

х. Мичо Караяз - 120

х. Гьока Павлов - 200

Кирко х. Иванов - 50

Минчо Вазов - 50

х. Димитър - 150

Петър Дончов - 80

Ив. поп Станчов - 300

Мичо Шешеджиев - 40

Ив. Бушнак - 120

Танчо Дамянов - 400

Петър Глигоров - 80

Ив. Пиперков - 50

х. Цочо Кирков - 100

Иванчо Недков - 70