Габриел Липман (Gabriel Lippmann)
6 август 1845 г. – 12 юли 1921 г.
Нобелова награда за физика, 1908 г.
(За създаване на метода за фотографско възпроизвеждане на цветовете на основата на явлението интерференция.)
Габриел Липман, чиито родители са французи, е роден в Холерих, Люксембург. Семейството му се премества да живее в Париж, а ранното си образование момчето получава вкъщи. През 1858 г. Липман постъпва в лицея Наполеон и десет години по-късно е приет в École Normale. Там се учи не много успешно, защото се занимава само с неща, които го интересуват, а пренебрегва тези, които не му харесват, и се проваля на изпитите, необходими за придобиване на учителска правоспособност. През 1873 г. получава от правителството задача да посети Германия, за да проучи методите на научното преподаване: работи с Кюне и Кирхоф в Хайделберг и с Хелмхолц в Берлин.
През 1878 г. Липман става сътрудник на факултета по природни науки към Парижкия университет, а през 1883 г. е назначен за професор по математическа физика. Три години по-късно става професор по експериментална физика и е назначен за директор на изследователската лаборатория, която по-късно се премества в Сорбоната. Тази своя длъжност той заема до края на живота си.
Човек с оригинален и независим ум, Липман допринася много за най-различни различни дялове на физиката, особено за електрофизиката, термодинамиката, оптиката и фотохимията. В Хайделберг той изучава връзката между електрическите и капилярните явления: това води до разработването сред другите инструменти и на изключително чувствителния капилярен електрометър.
Професор Липман развива основната теория за процеса си на цветно фотографско възпроизвеждане през 1886 г., но практическото му изпълнение се предхожда от големи трудности. След години на търпеливо и умело експериментиране обаче той представя процеса в Академията на науките през 1891 г., въпреки че фотографиите му са до известна степен дефектни заради вариращата чувствителност на фотографския слой. През 1893 г. Липман успява да представи в Академията снимки с превъзходни цветове, направени от А. и Л. Люмиер. Пълната теория публикува през 1894 г.
През 1895 г. Липман развива метод за премахване на субективния фактор при измерване на времето, използвайки фотографско регистриране, и работи върху отстраняването на дефектите в часовниците с махало. Той има принос в астрономията с изобретения от него целостат, механизъм, който фиксира изображението не само на една звезда, но и на заобикалящите я звезди. Негови са още много находчиви апарати и усъвършенствания на стандартни прибори, от което имат полза не малко подразделения на физиката.
Професор Липман става член на Академията на науките през 1883 г. и е неин президент през 1912 г. Член е и на Лондонското кралско дружество.
През 1888 г. Липман се жени за дъщерята на писателя В. Шербюли, член на Френската академия.
Умира, връщайки се от пътуване в Северна Америка.
Превод
от руски: Павел Б. Николов