ДЖЕК ЛОНДОН

Джек Лондон (роден като Джон Грифит Чейни) е американски писател, известен най-вече като автор на приключенски разкази и романи.

Роден е на 12 януари 1876 година в Сан Франциско. Майката на бъдещия писател, Флора Уелмън, е учителка по музика и се увлича от спиритизма, като твърди, че има вътрешна спиритична връзка с индиански вожд. Тя забременява от астролога Уилям Чейни, с когото живее известно време в Сан Франциско. Като разбира за бременността на Флора, Уилям настоява да направи аборт, тя отказва категорично и в порив на отчаяние се опитва да се застреля, но само се наранява леко.

След раждането на момчето Флора го оставя за известно време под грижите на бившата си робиня Вирджиния Прентис, с която Джек не прекъсва връзката си цял живот. В края на 1876 година майката се омъжва за Джон Лондон, инвалид и ветеран от Гражданската война в САЩ, след което взема малкия при себе си. Започват да го наричат Джек Лондон (Джек е умалителна форма на Джан). След известно време семейството се премества в съседния на Сан Франциско град Оукланд, където момчето най-сетне завършва училище.

Джек Лондон започва рано самостоятелен трудов живот, изпълнен с лишения. Като ученик продава сутрешни и вечерни вестници. Когато завършва началното училище, започва да работи на четиринадесет години в консервна фабрика. Работата е много тежка и той напуска фабриката. Става "пират на стриди" - лови нелегално стриди в залива на Сан Франциско. През 1893 година е вече моряк на търговски кораб, който заминава за лов на морски котки край бреговете на Япония и в Берингово море. Първото плаване донася на Джек Лондон много ярки впечатления, които по-късно лягат в основата на морските му разкази и романи. По-късно работи като гладач в пералня и огняр.

Първият очерк на Джек Лондон "Тайфун край бреговете на Япония", който се превръща в начало на литературната му кариера и за който получава първа награда на един от вестниците в Сан Франциско, е публикуван на 12 ноември 1893 година.

През 1894 година участва в похода на безработните към Вашингтон (очерка "Дръж се здраво!), след което лежи един месец в затвора за скитничество. През 1895 година става член на Социалистическата работническа партия на САЩ., от 1900 година е член на Социалистическата партия на САЩ, но я напуска през 1914 година и в заявлението си за напускане посочва като причина това, че партията е загубила "бойния си дух".

Джек Лондон се подготвя самостоятелно, изкарва успешно приемните изпити и постъпва в Калифорнийския университет, но след три семестъра, поради липса на средства, е принуден да напусне. През пролетта на 1897 година е увлечен от "златната треска" и заминава за Аляска. В Сан Франциско се връща през 1898 година, изпитал върху себе си всичките прелести на северната зима. Вместо със злато съдбата му е дарила срещи с бъдещи герои от негови произведения.

По-сериозно Джек Лондон започва да се занимава с литература, когато става на двадесет и три години, след завръщането си от Аляска: първите му северни разкази са публикувани през 1899 година, а през 1900 година е издадена и първата му книга - сборникът с разкази "Синът на вълка". Следват още сборници с разкази: "Богът на бащите му" (Чикаго, 1901 година), "Децата на студа" (Ню Йорк, 1902 година), "Вярата на мъжете" (Ню Йорк, 1904 година), "Лицето на луната" (Ню Йорк, 1906 година), "Изгубеното лице" (Ню Йорк, 1910 година), а също така романите "Дъщерята на снеговете" (1902 година), "Морският вълк" (1904 година), "Мартин Идън" (1909 година). Джек Лондон работи много, по петнадесет-шестнадесет часа на ден. И успява да напише около четиридесет великолепни книги за своята не много продължителна писателска кариера.

През 1902 година Джек Лондон посещава Англия, по-специално Лондон, което му дава материал за книгата "Хора на бездната". След завръщането си в Америка чете лекции в различни градове, предимно със социалистически характер. През 1904-1905 година работи като военен кореспондент по време на Руско-японската война. През 1907 година писателят прави околосветско пътешествие. По това време, благодарение на високите си хонорари, той е вече напълно самостоятелен човек.

През последните си години Джек Лондон преживява творческа криза, поради което започва да злоупотребява с алкохол (по-късно се отказва). Принуден е да купува сюжети за своите произведения. Такива сюжети му продава начинаещия по това време американски писател Синклер Луис, включително и за един роман. Джек Лондон измисля заглавието на романа - "Бюро за убийства", но успява да напише от него съвсем малко.

Умира на 22 ноември 1916 година. През последните си години той страда от бъбречно заболяване (уремия) и издъхва след предозиране на предписания му за лечение морфин. Предположенията, че е направил това умишлено, за да сложи сам край на живота си, не се потвърждават от нищо.

  

ПРОИЗВЕДЕНИЯ

ПРЕДИ АДАМ, ПЪРВИЯТ ПОЕТ