ВАСИЛ ЛЕВСКИ

Васил Левски (Васил Иванов Кунчев) е роден на 18 юли 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя - Христо и Петър и две сестри - Ана и Марийка. Основател е на Вътрешната революционна организация (ВРО) и един от основателите на Българския революционен централен комитет (БРЦК). От 1855 г. е послушник в манастир при чичо си, който е монах, и учи две години в класно училище в Стара Загора, изкарва едногодишен курс за подготовка на свещеници. На 24 ноември 1858 г. приема монашеството под името Игнатий, а през 1859 г. става дякон. През 1861 г., под влиянието на Георги Раковски, захвърля расото и се посвещава на революционното дело.

През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там, заради ловкост и храброст, получава прозвището Левски. Присъединява се към четата на дядо Ильо войвода.

През 1864 г.,до 1866 г. е учител в село Войнягово, Карловско, а след това до 1867 г. в Еникьой. През 1867 г. става знаменосец в четата на Панайот Хитов. През 1867 г.-1868 г. участва във Втората българска легия на Раковски. В края на 1869 г. Левски участва в създаването на БРЦК в Букурещ заедно с Любен Каравелов.

През 1870 г. идва в България и изгражда мрежа от революционни комитети. На 26 декември 1872 г. е заловен от турската полиция в Къкринското ханче. На 19 февруари 1873 г. е обесен край София.


ДОКУМЕНТИ
(По реда на публикуването им по различно време в предишната ми интернет библиотека)


НОВ ВАЖЕН ДОКУМЕНТ ОКОЛО ПРЕДАВАНЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

ИЗ ПРОТОКОЛИТЕ ОТ РАЗПИТИТЕ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ И НЕГОВИТЕ СПОДВИЖНИЦИ

РАЗПИСКА, ДАДЕНА НА ГЕОРГИ РАКОВСКИ

СТИХОТВОРЕНИЕ ОТ ВАСИЛ ЛЕВСКИ

ДОПИСКА НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ ДО ВЕСТНИК "СВОБОДА" - 28 ЯНУАРИ 1871 ГОДИНА

ПИСМА

ВАСИЛ ЛЕВСКИ И НЕГОВИТЕ СПОДВИЖНИЦИ ПРЕД КОМИСИИТЕ ЗА РАЗСЛЕДВАНЕ НА АРАБАКОНАШКИЯ ОБИР

СМЕТКИ, БЕЛЕЖКИ И ДРУГИ ОТ ВАСИЛ ЛЕВСКИ

ДЖОБНО БЕЛЕЖНИЧЕ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ - ТЕКСТ

ДЖОБНО БЕЛЕЖНИЧЕ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ - ФАКСИМИЛЕТА

ПОСЛЕДНАТА ОТКРИТА СНИМКА НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

ПИСМА ДО ВАСИЛ ЛЕВСКИ

КОРЕСПОНДЕНЦИЯ МЕЖДУ СЪВРЕМЕННИЦИ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

МЕМОАРИ И БЕЛЕЖНИЦИ ОТ СЪВРЕМЕННИЦИ НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

ДИМИТЪР СТРАШИМИРОВ / “ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ / "СВЕДЕНИЯ, СЪБРАНИ В НАШИ ДНИ"